Preambuła
„Pustelnia Świętego Szarbela” w Nowym Belęcinie powstała z inicjatywy Oratorium Świeckiego św. Filipa Neri na Świętej Górze oraz należących do niego Państwa Longiny i Wiesława Szulców i została poświęcona w dniu 15 maja 2015 roku przez o. Charbela Beiroutchy OLM, przełożonego klasztoru pw. Świętego Marona, kustosza grobu Świętego Szarbela w Annaya w Libanie, za wiedzą i błogosławieństwem J.E. Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego. Inicjatorzy Pustelni Świętego Szarbela są również czynnymi współuczestnikami Ogólnopolskiego Katolickiego Ruchu „Wspólnota Świętego Szarbela”.
Rozdział I – Postanowienia ogólne
Art. 1
- Pustelnia Świętego Szarbela w Nowym Belęcinie, zwana dalej „Pustelnią”, jest wewnętrzną jednostką organizacyjną Ogólnopolskiego Katolickiego Ruchu „Wspólnota Świętego Szarbela” zwana dalej „Wspólnotą”, która została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski na mocy uchwały nr 22/395/2023 z dnia 13 czerwca 2023 roku, zgodnie z art. 2 ust. 2 Statutu.
- Pustelnia działa w oparciu o Statut Wspólnoty oraz niniejszy regulamin, który został przyjęty przez Biskupa Delegata Wspólnoty.
- Pustelnia znajduje się na terenie Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny w Siemowie, archidiecezja poznańska.
Art. 2
- Pustelnia jest owocem modlitewno-apostolskiego działania Wspólnoty, która gromadzi wiernych świeckich i duchownych pragnących pogłębić swoją relację z Bogiem poprzez nabożeństwo do św. Szarbela.
- Każdy wierny, który pragnie pogłębić swoją relację z Bogiem poprzez poznanie życia i duchowości św. Szarbela oraz ma szczerą intencję służenia Bogu poprzez naśladowanie cnót libańskiego Pustelnika, po odbyciu przynajmniej trzech dni rekolekcji w Pustelni, może zwrócić się do Kustosza Pustelni z prośbą o przyjęcie w poczet członków Pustelni.
- Kustosz Pustelni ma prawo wydać zaświadczenie o przebytych rekolekcjach w Pustelni.
Rozdział II – Struktura i władze
Art.3
Władze Pustelni
- Władzami Pustelni są:
a. Moderator Krajowy Wspólnoty Świętego Szarbela,
b. Kapłan Opiekun Pustelni,
c. Kustosz Pustelni. - Kadencja kapłana Opiekuna Pustelni trwa pięć lat, z możliwością sprawowania funkcji przez kolejne kadencje, o ile Biskup ordynariusz nie postanowi inaczej.
- Kustosz Pustelni jest osobą świecką odpowiedzialną za prowadzenie Pustelni, jako wewnętrznej jednostki organizacyjnej Wspólnoty.
- Kustosz Pustelni jest członkiem Rady Asystentów Świeckich Wspólnoty.
Art. 4
Kapłan Opiekun Pustelni
- Kapłanem Opiekunem Pustelni jest delegowany przez Ordynariusza miejsca kapłan, na wniosek Moderatora Krajowego. Kapłan zakonny potrzebuje również pisemnej zgody swojego przełożonego.
- Kapłani członkowie Wspólnoty pełnią rolę przewodników duchowych zgodnie z art. 22 Statutu Wspólnoty Świętego Szarbela.
- Dla lepszej opieki duszpasterskiej nad członkami Wspólnoty, Opiekun Pustelni ad casum może zwrócić się do innego kapłana lub kapłanów o wsparcie duszpasterskie w Pustelni.
Art. 5
Kustosz Pustelni
- Kustosz Pustelni jest osobą świecką, która sprawuje nadzór nad działalnością Pustelni w imieniu Wspólnoty.
- Kustosz Pustelni, dla podkreślenia więzi ze Wspólnotą, jest ustanowiony na mocy dekretu Moderatora Krajowego, na okres pięciu lat, z możliwością sprawowania funkcji przez kolejne kadencje.
- Do zadań Kustosza Pustelni należy:
a. strzeżenie duchowości Wspólnoty przy Pustelni;
b. troska o duchowy program dnia podczas indywidualnych i wspólnotowych rekolekcji;
c. troska o godne warunki modlitwy;
d. dbałość o utrzymanie Pustelni;
e. zachęcanie do zakładania Domów Modlitwy Świętego Szarbela.
Art. 6
Członkowie Pustelni
- Członkami Pustelni mogą być osoby pełnoletnie i ochrzczone (świeckie, konsekrowane lub duchowni), które utożsamiają się z celami Wspólnoty oraz deklarują czynne uczestnictwo w realizacji tych celów.
- Przyjęcie wiernego w poczet członków Pustelni wiąże się równocześnie z jego uczestnictwem we Wspólnocie, jako członka nieformalnego zgodnie z art. 19 statutu Wspólnoty.
- W przypadku, gdy osoba, o której mowa w art. 4 ust. 1 jest zakonnikiem, wymagana jest zgoda jego przełożonego.
- O przyjęciu członków Pustelni w poczet członków nieformalnych Wspólnoty decyduje pisemna deklaracja kandydata oraz decyzja Kustosza Pustelni, za zgodą Moderatora Krajowego.
- Przynależność do Wspólnoty zgodnie z art. 20 ust. 3 Statutu Wspólnoty nie pociąga za sobą żadnych nakazów lub zakazów obowiązujących pod grzechem.
- Przynależność do Pustelni nie uniemożliwia członkostwa w innych wspólnotach katolickich.
- Od decyzji Moderatora Pustelni przysługuje prawo odwołania do Rady Moderatorów Wspólnoty ‒ zgodnie ze statutem Wspólnoty ‒ w terminie 30 dni od odmowy przyjęcia do Wspólnoty.
- Pustelnia, jako miejsce ciszy i milczenia, zapewnia warunki do nawiązania relacji z Bogiem w duchu modlitwy osobistej oraz wspólnotowej, zgodnie z art. 5 i 6 Statutu Wspólnoty, ze szczególnym uwzględnieniem podczas programu dnia:
a. Eucharystii;
b. Adoracji Najświętszego Sakramentu;
c. Liturgii Godzin;
d. Lektury i medytacji Słowa Bożego;
e. Modlitwy różańcowej;
f. Koronki do Bożego Miłosierdzia;
g. Nabożeństwa do św. Szarbela. - Każdy członek Pustelni może otrzymać błogosławieństwo olejem św. Szarbela, a także może przyjąć z rąk kapłana szkaplerz św. Szarbela, zgodnie z art. 5 ust. 4 Statutu Wspólnoty.
- Wszyscy członkowie Pustelni muszą przestrzegać praw i obowiązków Wspólnoty.
Art. 7
Utrata członkostwa
Utrata członkostwa w Pustelni, a zarazem we Wspólnocie, następuje zgodnie ze Statutem Wspólnoty.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.
Legnica, 25 stycznia 2024 r.
W święto Nawrócenia św. Pawła
† bp Andrzej Siemieniewski
Biskup Legnicki
Biskup Delegat
Konferencji Episkopatu Polski
Wspólnoty Świętego Szarbela