28 czerwca 2026 roku w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski we Włókach (diecezja bydgoska) odbyły się uroczystości nadania tej świątyni oficjalnego tytułu: Diecezjalnego Sanktuarium Św. Szarbela – Patrona „Cierpiących, Spraw Trudnych i Pokoju”. Jest to pierwsze sanktuarium dedykowane temu libańskiemu mnichowi i pustelnikowi na terenie Polski.
Uroczystej Liturgii o godzinie 12.00 przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk, Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej. W wydarzeniu wzięli również udział zaproszeni kapłani oraz gość z ojczyzny Świętego – Maronita z Libanu: ks. Elie Lahoud. Podczas Mszy św. został odczytany dekret ustanawiający sanktuarium oraz dokonano poświęcenia olejów św. Szarbela.
Ustanowienie sanktuarium jest owocem dynamicznego kultu św. Szarbela, jaki rozwija się w tutejszej parafii, gromadząc wiernych z całego regionu. Kościół we Włókach posiada boczny ołtarz dedykowany libańskiemu Pustelnikowi, w którym do publicznej czci wystawione są jego relikwie. Tradycją parafii stały się także nabożeństwa poświęcone św. Szarbelowi, odbywające się każdego siódmego dnia miesiąca. Podczas nich sprawowana jest Msza św., na której odczytywane są liczne prośby i podziękowania nadesłane przez chorych oraz osoby zmagające się z problemami życiowymi, odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz odmawiana jest modtelnikowi modlitwa o uzdrowienie, połączona z błogosławieństwem i namaszczeniem olejem św. Szarbela oraz ucałowaniem relikwii.
Uroczystość jest oficjalnym i kościelnym potwierdzeniem roli, jaką parafia we Włókach zaczęła pełnić na mapie kultu św. Szarbela w Polsce.
Oficjalne gratulacje z Sanktuarium w Annaya
Rektor Klasztoru Świętego Marona w Annaya na ręce ordynariusza diecezji bydgoskiej oraz zgromadzonych wiernych złożył wyrazy duchowej łączności w oficjalnym liście gratulacyjnym:
Z radosnej okazji ustanowienia sanktuarium św. Szarbela w kościele Matki Bożej Królowej Polski we Włókach, w diecezji bydgoskiej, przyłączam się do dziękczynienia Bogu Wszechmogącemu za rozwój kultu św. Szarbela w Polsce.
Wyrażam szczerą wdzięczność Jego Ekscelencji księdzu biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi za tę błogosławioną inicjatywę, która umacnia duchową więź między Polską a Libanem – ojczyzną św. Szarbela.
Niech modlitwy zanoszone za wstawiennictwem św. Szarbela w tym kościele zjednoczą się z modlitwami nieustannie zanoszonymi w jego sanktuarium w Annaya w Libanie. Niech wszyscy, którzy przyjdą przed ten ołtarz otrzymają obfite łaski, pocieszenie i głębszą miłość do Chrystusa.
Z modlitwą i błogosławieństwem dla wszystkich pielgrzymów i czcicieli św. Szarbela.
Milad Tarabay OLM
Kustosz Sanktuarium św. Szarbela
Annaya – Liban

Gratulacje Krajowego Moderatora Wspólnoty
Radość z powołania nowego sanktuarium wyrazili również przedstawiciele Kościoła w Polsce. List gratulacyjny do Kustosza sanktuarium, ks. proboszcza Bartosza Wojtaszka, skierował także Krajowy Moderator Ogólnopolskiego Ruchu Katolickiego „Wspólnota św. Szarbela”, ks. Dariusz Dąbrowski COr, pisząc:
Z okazji ustanowienia przez Księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka – ordynariusza bydgoskiego, pierwszego w Polsce diecezjalnego sanktuarium św. Szarbela we Włókach, składam Księdzu Kustoszowi serdeczne gratulacje.
Świętość życia i moc wstawiennictwa św. Szarbela znana jest na całym świecie, i również w Polsce od wielu lat dynamicznie rozwija się jego kult. Dzisiejsze święto to także owoc osobistego doświadczenia wstawiennictwa św. Szarbela w życiu Księdza Kustosza, jak i siedmiu lat szerzenia czci i nabożeństwa do Świętego Pustelnika z Libanu w tutejszej świątyni.
Pojęcie sanktuarium etymologicznie związane jest ze słowem sanctus – święty i odnosi się do samego Boga, jak i Jego świątyni. Św. Efrem Syryjczyk (+373), który jest wielkim autorytetem teologicznym Kościoła maronickiego, nauczał, że całe stworzenie jest pełne ukrytych symboli Boga, które skupiają się w sanktuarium. „Sanktuaria chrześcijańskie zawsze i wszędzie, były znakami Boga, Jego interwencją w historię ludzkości” (List „Do kustoszy sanktuariów” Kongregacji ds. Duchowieństwa z 15.08.2011 r.). Liczne łaski i cuda za wstawiennictwem św. Szarbela są właśnie znakiem interwencji Boga, na przekór laicyzujących tendencji w społeczeństwie, co pozwala wielu ludziom doświadczyć na nowo mocy żywej wiary.
Modlę się, aby wszyscy którzy będą tu przybywać, aby prosić o wstawiennictwo św. Szarbela, przez zjednoczenie swego życia z Chrystusem i uczestnictwo w Najświętszej Ofierze, doświadczyli przy relikwiach św. Szarbela modlitwy serca wznoszącej się jak dym kadzidła, przyodziali się „szatą Chwały” w sakramentach Kościoła i dawali świadectwo otrzymanej Łaski!
Ks. Dariusz Dąbrowski COr
MODERATOR KRAJOWY


